Mizetto

Design sprungen ur mod och nyfikenhet

Grundarna Malin och Richard Muskala driver företaget med visionen att utmana var människas nyfikenhet med lekfull, flexibel och lättillgänglig design.

En modig ambition som sträcker sig långt utanför Skandinaviens gränser. Med egen produktion och tillsammans med lokala partners tar Mizetto småländsk möbeltradition in i samtiden.

Richard Muskala

 Försäljning export

Richard(at)mizetto.com
+46(0)706-47 14 00
WhatsApp: +46 706 47 14 00

Malin Muskala

VD, Försäljning export

Malin(at)mizetto.com
+46(0)70-647 14 04

Peter Muskala

Försäljning Sverige

Peter(at)mizetto.com
+46(0)76-773 38 01 

Bertil Langryd

Försäljning Norge & Sverige

Bertil.langryd(at)mizetto.com
+46(0)70-839 43 84

Lars Ripa

Försäljning Danmark

Lars(at)mizetto.com
+45 40 20 50 03

MIZETTO AB

Engelska vägen 5

393 56 Kalmar

MIZETTO INC

150 N. Michigan Ave #1950

Chicago, IL, 60601, US
mail(at)mizetto.com
INTERNATIONELLA REPRESENTANTER

USA

Arkansas

Specrite Interiors
John Wayne Erbstoesser
801.380.3424
john@specriteinteriors.com

Ben Kraft
832.606.8010
ben@specriteinteriors.com

Connecticut

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

Colorado

Elevation Modern
Ange Ard
303.803.5472
ange@elevationmodern.com

Delaware

Yellowbox Collective
Melanie Tantillo
267-449-3937
melanietantillo@yellowboxcollective.com

Indiana, Kentucky, Ohio – Dayton, Cincinnati

Tim O’Neil & Associates
Nicki Verlin
513.760.5042
nicki@timoneilassociates.com

Iowa

Goodlines Design
Marty Peterson
612.860.5336
marty@goodlinesdesign.com

Kansas, Missouri – Kansas City

Goodlines Design
Kristin Goodman
816.777.6662
kristin@goodlinesdesign.com

Louisiana

Pinkgemini
Laura Barnett
713.338.1485
laura@pinkgeminireps.com

Massachusetts

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

Maine

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

Maryland

Paragon Lines
Steve Griffiths
443-534-1644
steve@paragonlines.com

Minnesota, North Dakota, South Dakota

Goodlines Design
Nick Nelson
651.338.7392
nick@goodlinesdesign.com

Missouri – St. Louis

Goodlines Design
Tina Danforth
314.409.0608
tina@goodlinesdesign.com

Montana, Washington

Matter Contract
Todd Johnson
(206).650.0538
todd@mattercontract.com

Nebraska

Goodlines Design
Meg Krause
402.850.0024
meg@goodlinesdesign.com

New Hampshire

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

New Jersey, Southern

Yellowbox Collective
Melanie Tantillo
267-449-3937
melanietantillo@yellowboxcollective.com

New Jersey, Northern

BACKDROP Inc
Shawn Roche
917.770.8232
shawnroche1@gmail.com

New York

BACKDROP Inc
Shawn Roche
917.770.8232
shawnroche1@gmail.com

Northern California

Matter Contract
Michael Lima
(408).569.5157
michael@mattercontract.com

Ohio – Columbus, Cleveland

Tim O’Neil & Associates
Pete D’Amico
614.560.3373
pete@timoneilassociates.com

Ohio, Indiana, Kentucky, PA – Pittsburgh, West Virginia

Tim O’Neil & Associates
Tim O’Neil
614.560.3373
tim@timoneilassociates.com

Ohio – Toledo, Cleveland

Tim O’Neil & Associates
Tracey Corbo
440.949.9604
tracey@timoneilassociates.com

Oklahoma

Specrite Interiors
John Wayne Erbstoesser
801.380.3424
john@specriteinteriors.com

Ben Kraft
832.606.8010
ben@specriteinteriors.co

Oregon, Idaho & Alaska

Matter Contract
Becky Mathisen / / Sales Representative
503.679.2490
www.mattercontract.com
becky@mattercontract.com

Pennsylvania, Philadelphia

Yellowbox Collective
Melanie Tantillo
267-449-3937
melanietantillo@yellowboxcollective.com

Rhode Island

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

Texas – Austin and San Antonio

Pinkgemini
Melissa Ehrman,
210.317.1685
melissa@pinkgeminireps.com

Texas – Houston

Pinkgemini
Laura Barnett
713.338.1485
laura@pinkgeminireps.com

Texas, Dallas

Specrite Interiors
John Wayne Erbstoesser
+1 801.380.3424
john@specriteinteriors.com

Ben Kraft
832.606.8010
ben@specriteinteriors.com

Utah

Elevation Modern
Ange Ard
303.803.5472
ange@elevationmodern.com

Vermount

Boston Modern Furniture
Amy Graubard
617.908.1698
amy@bostonmodernfurniture.com

Virginia

Paragon Lines
Steve Griffiths
443-534-1644
steve@paragonlines.com

Washington, D.C.

Paragon Lines
Steve Griffiths
443-534-1644
steve@paragonlines.com

Western Pennsylvania – Pittsburgh, West Virginia

Tim O’Neil & Associates
Michele Owings
412.583.5610
michele@timoneilassociates.com

NEDERLÄNDERNA

FABERVANDERWIJK
Remco van der Wijk
+31 (0) 657 455 535

remco@fabervanderwijk.com

SCHWEIZ

Alain Venzin
+41 (0) 79 635 62 89

venzin-alain@hotmail.com

TYSKLAND

NEW SPACE AGENTUR
Timur Elmas
+49 (0) 172 408 4111

timur@newspace-agentur.de

ÖSTERRIKE

Frost International
Rudolfsplatz 13a
1010 Wien

+43 699 15 05 50 06
s.bleil@frost-international.at

Hitta hit

I sydöstra Småland, närmare bestämt Kalmar hittar du vårt huvudkontor och produktion.

Håll dig à jour

Se till att hålla dig uppdaterad med det senaste genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev.

Prenumerera